ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Briza türleri

ZEMBİL OTLARI (Diğer adı: Yavşan otu)

Buğdaygiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen zembilotu (Briza) cinsi bitkilerin, Kuzey Yarıküre'nin ılıman iklim bölgelerinde yetişen on iki türü bulunmaktadır. Bir yıllık dayanıklı otsu bitkiler olan zembilotlarının, birbirlerine çok benzeyen, yalnızca boyut farkı olan iki türünü kitabımıza örnek olarak alıyoruz. Koca zembilotu (B.maxima) 4565 cm. kadar boylanabilen ve Küçük zembilotu (B.minör) 2535 cm. kadar boy atabilen bitkilerdir. Bu bitkilerin dikine uzayan sürgünleri boğumludur. Boğumların arasından

çıkan yaprakları, şerit biçimli ve uzundur. Zembilotunun süsleyici özelliğini sağlayan, haziran ayında oluşup yaz boyunca bitkinin üzerinde kalan ve yere doğru sarkıp en hafif bir rüzgârda bile sallanan tohum zarflarıdır. Bunlar, 12,5 cm. kadar uzunlukta, madalyona benzer yapıda; gümüşi kırmızı, kırmızımsı kahverengi, morumsu yeşil ya da kurumuş yaprak renginde olur. Zembilotu bitkisi, ilginç biçimli tohum zarflarıyla bahçelerdeki bordürlerde güzel durur. Ayrıca kuru zembilotları çiçek düzenlemelerine konulur. Bu amaçla iyice olgunlaşmamış ve tohumlarını dökmemiş bitki dibinden kesilerek toplanır. Gölge ve havadar bir yerde baş aşağı edilip uzunca süre asılarak kurutulur.

İstekleri ve Üretimi
Zembilotları, bol güneşli olmak koşuluyla sıradan bir bahçe toprağında bile iyi gelişir ve tohumlarıyla üretilir. Bitkinin tohumları, ilkbaharda toprak işlenebilir duruma gelince kazılan ve tırmıkla düzeltilen bahçe toprağına 2025'er cm. aralıklarla ekilir. İstenirse bitki kökünden bölünerek de kolaylıkla çoğaltılabilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.