ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Avena sterilis

YULAF (Diğer adı: Yavşan otu)

Buğdaygiller familyasındandır. Dünyanın pek çok yerinde tahıl bitkisi olarak yetiştirilen Avena cinsi yulafların pek çok türü vardır. Biz, buraya süs bitkisi olarak yetiştirilen A.sterüis türünü alıyor ve kısaca Yulaf diye adlandırıyoruz. 4560 cm. kadar boylanan bu tür, bir yıllık dayanıklı otsu bitkilerdendir. Dikine uzayan sürgünleri boğumlu olan bitkinin yeşil yaprakları, bu boğumlarının arasından şerit biçimini alarak uzar ve uçları yere doğru sarkar. Yaz başlarında açan yeşil renkli çiçekleri, sayısı 211 arasında değişen çiçekten oluşan gevşek salkımlar halindedir. Yulaf bitkisi, çiçek bahçelerinin tarh ya da bordürlerdeki özel yerlerinde boylanarak geliştiğinde veya çiçek

düzenlemelerine kurutulmuş olgun tohum salkımları, sap ve yapraklarıyla konulduğunda, gerçekten güzel bir görüntü oluşturur.

İstekleri ve Üretimi
Yulaf bitkisi, bol güneşli ortamları sever ve sıradan bahçe toprağında bile çok iyi gelişir. Tohumlarıyla üretilir. Yulaf bitkisinin tohumları (taneleri), sonbahar ortalarında ya da ilkbaharda doğrudan doğruya yetiştirileceği yerde, bahçe toprağı kazılıp tırmıkla düzeltilerek 30'ar cm. aralıklarla ekilir. Kış düzenlemeleri için uzun kesilen yulaf bitkisi sapları bir kabın içine konulup kabın kenarından tohum salkımlarının sarkması sağlanır. Böylece bitki, kuru ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. Yulaf, üretimi çok kolay ve bakımı pek zahmetsİ2 olan bitkilerden biridir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.