ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Digitalis purpurea

YÜKSÜK OTU (Diğer adı: Yavşan otu)

Sıracagiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen ancak Akdeniz Havzası, Batı Asya ile Avrupa'nın bazı bölgelerinde yetişen Digitalis cinsi bitkilerin 40 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen D.purpurea türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi Yüksükotu diye adlandırıyoruz. Yüksükotu, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri; bitkinin tabanında bir rozet oluşturan ve sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili olan, yeşil renkli, dar ve uzunca, hafif tüylü yaprakları vardır. Bitkinin sürgünlerinin tepesinde yaz başlarından sonbahara kadar yoğun salkımlar oluşturarak açan eldiven parmağı ya da yüksük biçimli çiçekleri beyaz, krem, sarı, pembe, lavanta mavisi, morumsu kırmızı, mor ya da gül renginde olur. Yüksükotu bitkisi, çiçek bahçelerindeki sınırlarda, bordürlerde ve kendine özel grup oluşturan tarhlarında güzel durduğu gibi, hiçbir bitkinin gelişip çiçek açmayacağı gölgelik kıyı köşelerde, kayalık bahçelerde de çok iyi gelişerek çiçek açar.

İstekleri ve Üretimi
Aslında korulukların, ağaç altlarının, gölgelik yerlerin ve zayıf toprakların bitkisi olan yüksükotu, bol güneşli ama havadar olan ortamlarda da pek iyi gelişir. Genellikle çok yıllık bitki olmasına karşın, bitkiye iki yıllık işlemi yapılır. İkinci yılında çiçeklenmesi

 

biten yüksükotları, gözden çıkarılıp yerlerinden sökülür. Tohumuyla üretilen bitkinin tohumları, ilkbahar sonuna doğru ya da yaz başlarında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 4060'ar cm. aralıklarla ekilir. Yüksükotu, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.