ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Veronica türleri

VERONİKA'LAR (Diğer adı: Yavşanotu)

Sıracagiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen ama dünyanın ılıman ve soğuk bölgelerinde doğal olarak yetişen ya da kültürü yapılan Veronica cinsi bitkilerin 250 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlar 75-150 cm. kadar boylanabilen, bazen bir yıllık ya da genelde çok yıllık dayanıklı otsu bitki ve kimi zaman da çalılardır. Dikine gelişen sürgünleri üzerinde karşılıklı dizili, kenarları ince dişli, ucu sivri yeşil renkli yaprakları vardır. İlkbahar sonu ile yaz sonu arasında tek tek ya da salkımlar halinde açan fincan tabağı biçimli çiçekleri pembe, mor, mavi ve beyaz renklerde ya da bu renklerin çeşitli

tonlarında olur. Veronika bitkisi, çiçek bahçelerinde, özellikle bordürlerde çok güzel durur. Ayrıca pencere önü, veranda ve balkonlara konulan saksılarda da yetiştirilebilir.

İstekleri ve Üretimi
Veronika bitkisi, bol güneşli ortamları sever ancak yarıgölge yerlere de dayanabilir. Süzek (suyu iyi akıntılı) olmak koşuluyla, sıradan bahçe toprağında bile çok iyi gelişir. Çok yıllık türlerinde bitkinin, toprağa iyice yerleşmesi için birinci kışında üzeri samanla ya da hep yeşil bitkilerin yapraklarıyla örtülüp maçlama yapılarak korunması gerekir. Toprağına iyi yerleşen bitkinin yerinden kımıldatılmaması da doğru olur. Veronika bitkisinin ilk üretimi, ilkbaharda ekilen tohumlarıyla yapılır. Daha sonra bitki, sonbahar ortası ile ilkbahar başı arasında kökünden bölünerek çoğaltılır. Bazı veronika türleri toprağın üzerine devrildiğinden, bunların yanlarına yerleştirilen hereklerle desteklenmeleri de gerekir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.