ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ageratum mexicanum (ya da A.houstonianum)

VAPURDUMANI (Diğer adı: Ageratum)

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olup orada yetişen yabani (doğal) türlerinden 20 kadar kültür türü elde edilmiştir. 7,515 cm. kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir. Ama, bazı Vapurdumanı kültür türleri 60 cm. kadar yüksekliğe erişirken yerde 2530 cm. kadar yayılabilirler. Yuvarlak kesitli, çok dallı, yeşil renkli gövdesi; kalp biçimli ve kenarları dişli yeşil yaprakları vardır, ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar salkımlar halinde bol sayıda açan ufak çiçeklerinin rengi maviden mora kadar değişen tonlarda; seyrek olarak da beyaz ve pembe olur. Vapurdumanı bitkisi, bahçelerdeki çiçek tarhlarında çok güzel göründüğü gibi pek yüksek boylu olmayan

ama hoş görünümlü bordürler yapmaya da yarar. Bitki evlerde pencere önlerine yetiştirilen plastik kutu saksılara da pek yakışır. Bitkinin yüksek boylu kültür türlerinden, kesme çiçek olarak da yararlanılmaktadır.

İstekleri ve Üretimi
Bol güneşli ortamları seven vapurdumanı bitkisi, yarıgölge yerlerde de gelişebilir. Organik madde yönünden zengin (bitek) ama gevşek yapılı bahçe toprağını yeğler. Üretimi genellikle tohumuyla, bazen gövde çelikleriyle yapılır. Tohumlan ilkbaharın başlarında sıcak yastıklara ekilir. Bitki iki hafta içinde çimlenir. Küçük fideleri çok duyarlı olduğundan, ilkbahar mevsiminde tüm don tehlikesi bittikten ve toprak ısındıktan sonra bahçedeki yerlerine 1525'er cm. aralıklarla dikilir. Vapurdumanı bitkisi makul düzeyde sulanmalıdır.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.