ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Torenia fournieri

TORENYA

Sıracagiller familyasındandır. Anayurdu Güneydoğu Asya ile özellikle Vietnam olan Torenyalara bu ad, on sekizinci yüzyılda Hindicini bölgesinde misyonerlik yapan İsveçli rahip Olaf Toren'in adından esinlenilerek verilmiştir. Torenya (T.fournieri), 30 cm. kadar boylanabildi bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili, kenarları ince dişli çok sayıda hoş yaprağı yer alır. Yaz aylarında başlayıp sonbahardaki ilk donlara kadar açan çiçeklerinin taçyaprakları iki renklidir. Üstteki taç yapragı açık mavi ve alttaki üç taç yapragı boğazı sarı renkte bir ağız oluşturmak üzere koyu mor renklidir. Alt ortadaki taç yapragı çekilip çiçeğin ağzı açılırsa

içinde tavukların lades kemiğine benzeyen ipeksi yapılı iki erciği (erkek organı) görülür. İşte bu nedenle bazı Batı dillerinde bitkiye 'Lades kemiği çiçeği' adı verilmiştir. Torenya bitkisi bahçelerdeki sınırlarda ve bordürlerde; evlerde pencere önü, veranda ile balkonlara konulan saksılarda çok güzel durur.

İstekleri ve Üretimi
Torenya bitkisi, yarıgölge ve serin ortamları; ılık ve nemli toprakları sever. Ama yaz gecelerinde sıcaklığın 18 derecenin altına düştüğü yörelerde, bitki güneşli yerlerde yetiştirilmelidir. Bitkinin üretimi tohumlarıyla yapılır. Pek minik olan tohumlan, ilkbaharda beklenen son donlardan 10-12 hafta kadar önce kapalı mekânlarda sıcak yastıklara ekilir. Burada 3 hafta içinde çimlenen bitkinin gelişen fideleri, bahçedeki yerlerine ilkbahar mevsiminde tüm don tehlikeleri atlatıldıktan ve havalar ve toprak ısındıktan sonra şaşırtılarak 20'şer cm. aralıklarla dikilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.