ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tithonia rotundifolia (ya da T. speciosa)

TİTONYA

Bileşikgiller familyasındandır. Bilimsel adında ünlü Troya destanı kahramanlarından Tithonos'un adını taşıyan ve anayurdu Orta Amerika ile özellikle Meksika olan Titonya (T.rotundifolia) çok gösterişli bir bitkidir, isteklerine uygun koşullarda yetiştirildiğinde 120-180 cm. kadar boylanabilen titonya, bir yıllık dayanıklı otsu bitkilerdendir. Dikine uzayan gövdesi kimi zaman dallara ayrılır. Gövde ve dallarının üzerinde yer alan üçgen biçimli, kadifemsi dokulu ve yeşil renkli yaprakları vardır. Yaz sonuna doğru bitkinin tepesinde bileşik çiçeklerinin kömeçleri oluşmaya başlar. Titonyaların 7,5 cm. genişlikte açan bileşik çiçekleri; portakal rengi kızıl dilsi çiçekleri ve bunların ortasında

sarı renkli tüpsü çiçekleriyle pek görkemli olur. Titonya bitkisi çiçek bahçelerinin geri planında; duvar, çit, kurumuş ağaç vb. çirkinlikleri gizlemek üzere bunların önünde yetiştirilerek geçici ama güzel bir örtü sağlar. Titonyanın kesme çiçek olarak pek makbul sayılan çiçekleri bitkiden kesilir kesilmez, daha uzun süre dayanmalarını sağlamak üzere, içinde 37-38 derece sıcaklıkta su bulunan vazolara konulur.

İstekleri ve Üretimi
Titonya bitkisi bol güneşli ve sıcak ortamları sever; sıradan bahçe toprağında bile çok iyi gelişir. Sıcaklık ve kuraklığa karşı pek dayanıklıdır. Üretimi tohumlarıyla yapılır. İlkbahar mevsiminde havalar ısınıp da gece sıcaklıklarının 10 derecenin altına düşmediği günler başlayınca bitkinin tohumları doğrudan doğruya bahçelerdeki yerlerine 60'ar cm. aralıklarla ekilir. 7-10 gün içinde çimlenen ve hızla gelişmeye başlayan bitki, bu geniş ekim sırası aralıklarını hızla doldurur. Ama, çiçek açışını görmek için 3-4 ay beklemek gerekir. Titonya, üretimi kolay ve bakımı az zahmetli olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.