ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Datura metel

TATULA (Diğer adları: Boru çiçeği, Boru çiçekli tatula)

Patlıcangiller familyasındandır. Anayurdu dünyanın tüm tropikal bölgeleri olan ve ülkemizde yaygın olarak yetişen Datura cinsi bitkilerin birçok türü bulunmaktadır. Bunlardan süs bitkisi olarak bahçelerimizde yetiştirilen D.metel türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kısaca Tatula diye adlandırıyoruz. 90-150 cm. kadar boylanabilen tatula, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri; yeşil renkli, geniş ve uzunca yaprakları vardır. Yaz aylarında açan, zambağa benzeyen pek gösterişli çiçekleri, 25 cm. uzunlukta ve 10 cm. kadar genişlikte olur. Bitkinin yalınkat veya katmerli açan çiçekleri beyaz, sarı, mor, kırmızı ya da pembe renklidir. Bu çiçekler olgunlaşınca ceviz büyüklüğünde dikenli meyveler verir. Tatula bitkisi, bahçelerde ve teraslarda yetiştirildiği yerlerde çok güzel durur.

 

İstekleri ve Üretimi
Tatula bitkisi bol güneşli ve sıcak ortamlarda; organik madde bakımından zengin bitek ve kuruca topraklarda iyi gelişir. Bitkinin üretimi tohumlarıyla yapılır. Tatula tohumları, son donlardan iki-üç ay kadar önce, kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilir. İlkbaharda tüm don tehlikeleri geçtikten sonra bahçelerde hazırlanan yerlerine şaşırtılan fideleri 50'şer cm. aralıklarla dikilir.

Dikkat: Tatula bitkisinin yaprak, çiçek ve meyveleri hiyosiyamin adlı zehirli bir alkoloiti içerdiğinden kesinlikle ağza alınmamalıdır.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.