ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fragaria vesca semperflorens

SÜSÇİLEGİ (Diğer adı: Süs güne bakanı)

Gülgiller familyasındandır. Kitabımıza örnek olarak aldığımız F.vesca semper-florens türü süs çileğinin anayurdu Avrupa kıtası ve özellikle Alp dağları bölgesidir. 15-20 cm. kadar boylanabilen ve çok yıllık dayanıklı otsu bitki olan bu çileğin, parlak koyu yeşil renkli damarlı ve kenarları dişli yaprakları vardır. İlkbaharda başlayıp yaz boyunca ve hatta sonbaharda da açan beş taç yapraklı beyaz renkli küçük çilekleri, olgunlaşınca tatlanan ve çok hoş koku taşıyan kırmızı ya da sarı meyvelere dönüşür. Bu meyveler yenebildiği gibi, istenirse bitkinin üzerinde süs olarak da bırakılabilir. (Eğer meyveleri yiyecekseniz, önce şekerle karıştırıp mikserde çırpın, buzdolabında iki saat beklettikten sonra afiyetle atıştırın...) Bir bitki kitabı yazarına göre, "Bu tür çileklerin

yetiştirilmesi, her amatör bitki severin düşlerini süslemelidir..." Öyle ki, yetiştirilecek bu çileklerle mükemmel reçeller yapılabilir ve sıradan çilek ürünlerine mis gibi koku katılabilir. Süs çileği bitkisi, diğer çileklerin meyvelerinin olgunlaşamayacağı gölgelik bahçe köşelerinde, çok dar bordürlerde; diğer çilek türleri gibi kol uzatmadığı için veranda ve balkonlara konulacak saksılarda bile yetiştirilebilir. Ayrıca bahçelerde, koyu yeşil renkli parlak yapraklarıyla iyi bir toprak örtüsü de oluşturur.

İstekleri ve Üretimi
Süs çileği bitkisi güneşli olduğu kadar gölgelik ortamları da sever; organik madde yönünden zengin humuslu ve nemli topraklarda iyi gelişir. Bu nedenle yetiştirileceği toprağa iyi yanmış çiftlik (ahır) gübresi ile kompozit katılmasına ve bolca suya gereksinir. Bitki, tohumları son donlardan 6-8 hafta kadar önce kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilerek üretilir. Biraz ağır çimlenen fideleri gelişince ve bahçe toprağı işlenecek hale gelince, ilkbaharda bahçelerde özenle hazırlanmış yerlerine 15-20'şer cm. aralıklarla dikilmek üzere şaşırtılır. Süs çileği bitkisinin tohumları ilkbaharda doğrudan doğruya bahçeye de ekilebilir. Ama, böylece elde edilen bitki daha küçük ve duyarlı olur. Yani çabuk bozulur, az ürün verir; dayanıksızdır.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.