ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Helianthus annuus 'Floristan' hybrida

SÜSAY ÇİÇEĞİ (Diğer adı: Süs güne bakanı)

Bileşikgiller familyasındandır. Çok iyi bildiğimiz ayçiçeği, anayurdu kesin olarak bilinmeyen ama dünyanın birçok yerinde tohumlarından (çekirdeklerinden) yağ çıkarılmak üzere geniş alanlarda yetiştirilen yüksek boylu, dayanıklı, bir yıllık otsu tarım bitkisidir. 1 -3 m. kadar boylanabilen sert bir gövdesi, parçasız üçgen biçimli, tüylü ve yeşil renkli, kenarları dişli iri yaprakları vardır. Burada konumuzu ilgilendiren, genelde 100 cm. kadar boy atabilen Süsay çiçeği (H.annuus 'Floristan') türü ise, melez bir kültür bitkisidir. Ayçiçeği, kömecindeki dilsi çiçeklerinin sarı rengiyle bilinirken, sözünü etmekte olduğumuz süsay çiçeğinin, uçları sarı ama büyük kesimi kahverengi-kırmızı

renkli gösterişli dilsi çiçekleri vardır. Kömecindeki tüpsü çiçekleri diğer ayçiçekleri gibi kahverengi olur. Üretilmesi ve bakımı kolay bir bitki olan süsay çiçekleri, bahçelerde duvar ve ağaç önlerinde, tarhlarda ve bordürlerde tek tek ya da gruplar halinde yetiştirildiğinde çok hoş görünür. Ayrıca bitkinin kömecinden kesme çiçek olarak da yararlanılabilir. Ama bu amaçla bitkinin çiçek tomurcukları, daha tam çiçek açmadan ve sabahın erken saatlerinde kesilip alınmalıdır.

İstekleri ve Üretimi
Süsay çiçeği bitkisi bol güneşli ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve nemli toprakları sever. Asiditesi yüksek olan topraklardan hoşlanmaz. Aynı toprağa her yıl üst üste ekilmemelidir. Bitki, tohumlarıyla üretilir. Bunun için tohumları doğrudan doğruya bahçede bitkinin yetiştirileceği yere, bir-iki tohumu bir ocağa yan yana olmak üzere 40'ar cm. aralıklarla ekilir. 7-14 gün içinde çimlenen bitki bolca sulanırsa kısa sürede gelişir ve her haliyle gösteriş kazanır. Bitkinin bozulup sarkan yapraklarının hemen kesilip çıkarılması yerinde olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.