ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Statice sinuata (ya da Limonium sinuatum)

STATİS (Diğer adı: Deniz lavantası)

Kurşunotugiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmemekte, ancak ılıman iklim bölgelerinin deniz kıyılarında sıkça yetişmektedir. Aslında 120 dolayında türü bulunan Statice cinsi bitkilerden, biz burada süs bitkisi olarak en çok yetiştirilen S.sinuata türünü ele alacak ve bitkiyi kısaca Statis diye anacağız. 4550 cm. kadar boylanabilen statis bir yıllık otsu bitkidir. Toprak üzerinde rozet oluşturan dipten sürme yeşil yapraklan; tazeyken bile kurutulmuş gibi görünen; yazın sürekli mavi, mor, sarı, turuncu, beyaz ve kırmızı renklerde açan çok süslü ve gösterişli çiçekleri vardır. Bu çiçekler haftalar boyunca bozulmadan çiçek tarhlarını süslediği gibi kesme çiçek

olarak da kullanılabilir. Ayrıca, demet haline getirilerek gölge ve havadar bir yerde baş aşağı edilip asılarak özenle kurutulduğunda kışın vazolara konur ve çiçek düzenlemelerinde de kullanılabilir. Statis, özellikle deniz kıyısında bulunan bahçeler için yetiştirilmesi çok uygun olan bitki türlerinden biridir.

İstekleri ve Üretimi
Statis deniz kıyısında bol güneşli ortamları; kuru ve süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Makul düzeyde sulanır. Üretimi tohumlarıyla yapılır. Bitkinin tohumları, genellikle kurumuş statis bitkisiyle birlikte satılmaktadır. Tohumlar bitkiden ayrılıp yanına yatırılarak denize yakın bahçelerdeki yerlerine doğrudan doğruya ve 2530'ar cm. aralıklarla ekilir. Bu durumda çimlenen bitki gelişerek yaz ortalarında çiçek açmaya başlar. Bitkinin daha erken çiçeklenmesi istenirse tohumlan ilkbahar başlarında kapalı mekanlardaki kutulara ekilip çimlendirilerek fideleri elde edilir. Bu fideler, don tehlikesi geçtikten sonra bahçelerde ayrılmış yerlerine yukarıda belirtilen aralıklar verilerek şaşırtılır.

 
 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.