ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Anthemis tinctoria

SARI PAPATYA (Diğer adı: Boyacı papatyası)

Bileşikgiller familyasındandır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da Anthemis cinsi bitkilerin 70 dolayında türü yetişmektedir. Bunlardan anayurdu Kuzey Avrupa olan A. tinctoria türünü kitabımıza örnek olarak alıyor ve bitkiyi kısaca Sarı Papatya diye adlandırıyoruz. 4575 cm. kadar boylanabilen sarı papatya, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok parçalı, kenarları oya gibi ince dişli, yeşil renkli ve hoş kokulu, eğreltiotlarına benzeyen yaprakları yer alır. Haziranda başlayıp ilk donlara kadar bol bol açan bileşik çiçekleri 5 cm. kadar genişlikte olabilir. Bu bileşik

çiçeklerin çevredeki dilsi çiçekleri, limoni sarıdan portakal rengine kadar sarının çeşitli tonlarında; ortadaki tüpsü çiçekleri aynı renkte ama dilsi çiçeklerden biraz koyu tonda olur. Sarı papatya bitkisi çiçek bahçelerinde bordürlerde çok güzel durur. Ayrıca, uzun süre dayandığından makbul kesme çiçeklerden sayılır. Çiçek düzenlemeleri ve el buketlerinde yeğlenerek kullanılır.

İstekleri ve Üretimi
Sarı papatya bitkisi bol güneşli ortamları sever; ama hafif gölgelik yerlerde de iyi gelişir. Toprak konusunda fazla seçici değildir. Herhangi sıradan bahçe toprağında başarıyla yetiştirilebilir. Ancak, bitki için ideali, kum ile kil karışımı bitek topraklardır. Başlangıçta tohumuyla üretilir. Ertesi yaz çiçek açması için bitkinin tohumları doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine yaz sonuna doğru ekilir. Sarı papatya, çok yıllık bitki olmasına karşın, yıllar geçtikçe gücünü yitirip daha az çiçek açtığından, 23 yılda bir kökünden bölünüp dikilerek hem çoğaltılmış olur hem de elde edilecek yeni bitkilere canlılık kazandırılır. Sarı papatyalar kendi döktükleri tohumlarla bulundukları yerde çoğalırlar. Sayısı çok artan bitkiler, sökülüp başka yere dikilerek de çoğaltılabilir. Üretimi ve bakımı çok kolay olan sarı papatyalar için bir yazar, "Tembel bahçe severler için ideal bitkilerdir..." demektedir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.