ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanvitalia procumbens

SANVİTALYA

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olan, Kuzey ve Güney Amerika anakaralarında yetişen Sanvitalia cinsi bitkilerin 10 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen S.procumbens türünü ele alıyor ve kısaca Sanvitalya diye adlandırıyoruz. 15 cm. kadar boylanabilen sanvitalya, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Yere yatarak uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili yeşil yaprakları vardır. Bitkinin papatyalara benzeyen ve 23 cm. genişlikte olan bileşik çiçekleri, ilkbaharda başlayıp tüm yaz ile sonbahar mevsimi boyunca açar. Yalınkat ya da katmerli olan bu bileşik çiçeklerin ortasındaki tüpsü çiçekleri kırmızı, bunların çevresindeki dilsi çiçekleri sarı renkli olur. Sanvitalya bitkisi bahçe sınırları ve

kayalık bahçelerde yetiştirildiğinde çok güzel durur. Ayrıca, sürekli açan çiçekleriyle çok hoş bir toprak örtücü olarak yeğlenir.

İstekleri ve Üretimi
Sanvitalya bitkisi bol güneşli ortamları, süzek (suyu iyi akıntılı) hafif topraklan sever. Tohumuyla üretilen bitki şaşırtmaktan hiç hoşlanmaz. Bu nedenle bitkinin tohumları, ilkbaharda havalar ile toprak ısınınca ve toprak işlenecek duruma gelince ekilmelidir. Ekimi, doğrudan doğruya bahçelerin kazılıp tırmıkla düzeltilen yerlerine 15'er cm. aralıklarla yapılır. Sanvitalya, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.