ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Catharanthus roseus (ya da Vinca rosea)

ROZETÇİÇEĞİ (Diğer adı: Pervane çiçeği)

Zakkumgiller familyasındandır. Bilimsel adındaki Catharanthus sözcüğü 'kusursuz çiçek' anlamına gelen bitkinin anayurdu Madagaskar adası ile Hindistan'ın tropikal bölgeleridir. 45-50 cm. kadar boylanabilen rozet çiçeği çalımsı bir bitkidir. 2,5-7,5 cm. uzunlukta koyu yeşil renkli, derin damarlı parlak ayali yaprakları vardır. Mayıs ayında başlayıp sonbahardaki ilk donlara kadar sürekli çiçek açan bitkinin türlerine göre beş taçyapraklı 2,5-4 cm. genişlikteki çiçeklerinin renkleri beyaz, pembenin çeşitli tonları ile kırmızı renkte olur. Bu çiçekler düz renkli ya da çoğunlukla ortasında göz gibi görünen tek lekelidir. Sıcak ve bol güneşli yerlerde toprağı iyice kaplamak üzere

yetiştirilen, çiçek tarhı ile bordürlerin vazgeçilmez bitkisi olan rozet çiçeği, saksı ya da plastik kutular içine yerleştirilerek evlerde pencere önü ve balkonlarda da çok iyi gelişir; ayrıca sarkan sepet saksılarda da çok hoş durur.

İstekleri ve Üretimi
Sıcak ortamları ve bol güneşli havadar yerleri seven rozet çiçeği, yan gölge yerlerde de iyi gelişebilir. Toprak konusunda hiç de seçici olmayan bitki yeterince sulandığı zaman ve özellikle geceleri havanın nemli olduğu yörelerde çok iyi gelişir ve yaz boyunca devamlı çiçek açar. Rozet çiçeği tohumuyla ya da gövde çelikleriyle üretilir. Tohumları ilkbaharda hava ısındığında bahçeye 15-25'er cm. aralıklarla ekilir. Aşırı derecede sulanmazsa 20 günde çimlenirler. Ya da sıcak yastıklara ilkbahar başında ekilen tohumundan üretilen fideleri havalar ısındığında aynı aralıklarla bahçedeki yerlerine şaşırtılır. Rozet çiçeği hiçbir hastalığı ve zararlısı bulunmayan, yetiştirilmesi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bir bitkidir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.