ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ricinus communis

REÇİNEÇİÇEĞİ (Diğer adı: Kene otu)

Sütleğengiller familyasındandır. Anayurdunun Afrika anakarasının tropik bölgeleri olduğu sanılan Reçineçiçeği (R.communis) bitkisi ülkemizde de yetişmekte, kimi yerlerde Keneotu adıyla da anılmaktadır. Bir yaz içinde 3 m'ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir. Ama, tropikal bölgelerde daha da büyüyerek çok yıllık ağaççık haline gelebilir. Yeşil renkli, pek iri yaprakları 8-9 parçalıdır. Bitkinin tepesinde 30-60 cm. uzunluktaki kümeler halinde kırmızı-kahverengi renklerde açan taçyapraksız çiçekleri gösterişsizdir. Bu çiçekleri olgunlaştığında, üç adet dikenli kabuğunun içinde fasulye iriliğinde bir tohum meydana gelir. Bitkinin tohumları zehirli olup yenmez ve

hintyağı dediğimiz bitkisel yağların en koyusu olan yapışkan, kokusuz ve tatsız bir yağ içerir. Reçine çiçeği bitkisi, palmiyelerinkine benzeyen iri yaprakları, kocaman çiçek ve tohum kümeleriyle egzotik ve ilginç bir görüntü oluşturur. Bahçelerimizin geri planında, duvar ya da gizlenmesi istenen çirkinliklerin önünde güzel durur.

İstekleri ve Üretimi
Reçine çiçeği bitkisi bol güneşli ve sıcak ortamları; organik madde yönünden zengin bitek, suyu iyi akıntılı (süzek) ama gene de biraz nemli toprakları sever. Bitki tohumuyla üretilir. Sert kabuklu tohumları, ilkbahar mevsiminde tüm don tehlikeleri atlatıldıktan sonra, 24 saat su içinde bırakılarak yumuşatılıp ya da bir kenarı törpüyle kazınarak delinip bahçede seçilen yerlerine 100'er cm. aralıklarla ekilir.

Dikkat: Reçine çiçeği bitkisinin tohumlarının zehirli olduğu ve yenilmeyeceği yolunda çocuklar ile bitkiyi tanımayan kişiler ısrarla uyarılmalıdır.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.