ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Centaura cyanus

PEYGAMBERÇİÇEĞİ (Diğer adları: Gökbaş, Mavi kantaron)

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz Havzası ile Yakındoğu bölgeleri olan Centaura cinsi bitkilerin 500 dolayında türü vardır. Bundan ülkemizde doğal olarak yol kenarları ve ekin tarlalarında yetişen, bahçelerimizde kültürü yapılarak süs çiçeği olarak da yetiştirilen C.cyanus'u kitabımıza örnek olarak alıyor ve kısaca Peygamberçiçeği diye adlandırıyoruz. 15-60 cm. kadar boylanabilen bu tür, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili gri-yeşil renkli ve şeridimsi biçimli yaprakları; yaz aylarında sürgünlerinin ucunda 5 cm.

genişliğe kadar açan mavi renkli hoş görünüşlü bileşik çiçekleri vardır. Kırmızı, pembe, beyaz, lavanta mavisi ve kestane renginde çiçek açanlarına da rastlanır. Gruplar halinde yetiştirildiğinde çiçek tarhları, bordürler ile sınırlarda ve pencere önü saksılarında çok etkileyici görüntüler yaratan peygamber çiçekleri, makbul kesme çiçek veren bitkilerden sayılmaktadır.

İstekleri ve Üretimi
Peygamberçiçeği bitkisi bol güneşli ortamları sever. Süzek (suyu iyi akıntılı) olması koşuluyla her türlü toprak tipinde iyi gelişir. Bitkinin üretimi tohumlarıyla yapılır. Şaşırtılması güç olan bitkinin kışa dayanıklı tohumlan, ilkbaharda bitkinin erkenden uyanıp gelişmesi için sonbahar mevsiminde doğrudan doğruya yetiştirileceği yere 20-25'er cm. aralıklarla ekilir. Üretimi kolay ve yetiştirilmesi çok zahmetsiz bir bitki olan peygamberçiçeğinin bol çiçek açması için solan çiçeklerinin koparılması iyi olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.