ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lavatera rosea (ya da L.îrimestris)

PAMUKÇİÇEĞİ (Diğer adları: Aknilüfer, Beyaz sugülü, Sugülü, Suzambağı)

Ebegümecigiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen ama Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya anakaralarında yaygın biçimde yetişen Lavatera cinsi bitkilerin 25 kadar türü bulunmaktadır. Bu cinsten bitkilere bilimsel adı, on yedinci yüzyılda İsviçre'de doğa bilimci ve doktor olarak etkin biçimde çalışan Lavater kardeşlerin adlarından esinlenilerek verilmiştir. Kitabımıza örnek olarak aldığımız Pamuk çiçeği (L.rosea., 60-120 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Ülkemizde de doğal çırak sıkça yetişen bu türün üç parçalı açık yeşil renkli, kalp ya da böbrek biçimli yaprakları vardır. Yaprak koltuğundan çıkan ve temmuz ayından sonbahardaki ilk

donlara kadar bol bol açan pembe ya da beyaz renkli yalınkat ama gösterişli çiçekleri 510 cm. genişlikte olur. Pamuk çiçeği bitkisi, mevsimlik bir yıllık) bitki olmasına karşın, bahçelerde fazla yüksek olmayan çitleri oluşturmaya yarar. Şaşırtıcı güzellikteki iri ve gösterişli çiçekleri de, makbul kesme çiçeklerden sayılır.

İstekleri ve Üretimi
Pamuk çiçegi bitkisi bol güneşli ortamlarda ve sıradan ama organik madde yönünden zengin bitek bahçe topraklarında iyi gelişir. Tohumlanyla üretilen bitki şaşırtılmayı hiç sevmez. Bu nedenle tohumları, ilkbaharda bahçe toprağı işlenecek duruma gelince, kazılan ve tırmıkla düzeltilen toprağa 60'ar cm'lik aralıklarla ekilir. Pamuk çiçeği, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.