s
ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nemophila menziesi

NEMOFİLA (Diğer adları: Salkım çiçeği, Silene)

Suyaprağıgiller familyasındandır. Anayurdu Kuzey Amerika olan ve bilimsel adında bulunan Eski Yunanca Nemophila sözcüğü 'ağaçları seven' anlamı taşıyan bitkiler, özellikle ABD'nin Kaliforniya eyaletinde doğal olarak yetişmektedir. Bu cinsten bitkilere örnek olarak kitabımıza N.menziesii türünü alıyor ve kısaca Nemofila diye adlandırıyoruz. 1520 cm. kadar boylanabilen nemofila, bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri, bu sürgünler üzerinde uzayan saplarda karşılıklı dizili yeşil renkli küçük yaprakları vardır. Yaz aylarında sürgünlerin ucunda tek tek ama

bolca açan ve 2,54 cm. genişlikte olan çiçekleri, bir teker şekli oluşturan beş taçyapraklı ve fincan biçimlidir. Bu çiçeklerde taçyapraklarının çevresi gök mavisi ve ortası beyaz renkli olur. Nemofila bitkisi tarhlarda, bordürlerde ve kayalık bahçelerde çok güzel durur. Çiçekleri, kesme çiçek olarak makbul sayılır ama suya konulduğunda pek kısa ömürlü olur.

İstekleri ve Üretimi
Nemofila bitkisi güneşli ve hafif gölge ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı) ve hafif toprakları sever. Yaz mevsiminde gece sıcaklığının 18 derecenin altına indiği yörelerde daha iyi gelişme gösterir. Bitki, tohumlarıyla üretilir. Şaşırtılması güç olduğundan ilkbaharda bahçe toprağı işlenecek duruma geldiğinde, kazılıp tırmıkla düzeltilen toprağa tohumları 15'er cm. aralıklarla ekilir. Don olayının pek yaşanmadığı Güney Ege ile Akdeniz bölgelerimizde, nemofila bitkisinin ilkbaharda erkenden çiçek açması için tohumları sonbaharda ekilebilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.