ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nemesia strumosa

NEMEZYA (Diğer adları: Salkım çiçeği, Silene)

Sıracagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Afrika'nın dağlık yöreleri olan ve Eski Yunanca'da 'Aslanagzının benzeri' anlamına gelen Nemesia sözcüğünü bilimsel adında taşıyan bu bitki cinsinin 70 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen N.strumosa türünü kitabımıza alıyor ve kısaca Nemezya diye adlandırıyoruz. Nemezya, 1530 cm. kadar boylanabilen bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Karşılıklı dizili, mızrak biçimli, yeşil renkli yapraklarının kenarları dişlidir. Yaz boyunca açan huni ya da boru biçimli çiçekleri beyaz, sarı, bronz, pembe, koyu kırmızı, lavanta mavisi ya da sayılan bu renklerin karışımı ve gösterişli

salkımlar halinde olur. Nemezya bitkisi aşağıda sayılan isteklerine uyularak yetiştirildiğinde, çiçek bahçelerinin bordur ve sınırlarında çok güzel durur. Ayrıca makbul kesme çiçeklerden sayılır.

İstekleri ve Üretimi
Nemezya bitkisi fazla sıcağa hiç dayanamaz ve hemen ölür. İklimi serin olan kıyı ve dağlık yörelerde çok iyi gelişir. Buralarda bol güneşli ortamda; iyi yanmış çiftlik gübresi ve kompozit ile zenginleştirilmiş bitek, süzek (suyu iyi akıntılı) ve hafif asitli toprakta yetiştirilmelidir. Çiçek açtığı dönem boyunca toprağının nemli tutulması gerekir. Bitki, tohumlarıyla üretilir. Kış sonu ya da ilkbahar başında kapalı mekânlarda soğuk yastıklara ekilen tohumlarından elde edilen fideleri gelişince, ilkbaharda bahçelerde bitkinin yetiştirileceği yerlere şaşırtılır ve 15'er cm. aralıkla dikilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.