ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tradescantİa pallida 'purpurea'

MOR TELGRAFÇİÇEĞİ

Kommelingiller familyasındandır. Anayurdu Amerika anakarasının tropikal bölgeleri olan ve bilimsel adını Hollanda asıllı İngiliz bitkibilimci J. Tradescant'tan alan Tradescantİa cinsi bitkilerin 40 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan özellikle yurdumuzun Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilen ve göze hoş gelen T.pallida 'purpurea' türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kısaca Mor telgrafçiçeği adıyla adlandırıyoruz. Yerden 30-40 cm. kadar yükselebilen ama sürüngen olarak 100 cm. kadar uzayabilen mor telgrafçiçeği çok-yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Gövdesinin ve dallarının boğumlarından çıkan, 8-10 cm. uzunlukta ve 3-5 cm. genişlikte olabilen,

karşılıklı çiftler halinde dizili, oval biçimli ve koyu kırmızı-mor renkli yaprakları vardır. Dallarının ucundaki son çift yaprağının.

İstekleri ve Üetimi
Mor telgrafçiçeği bitkisi, bol güneşli ya da yarıgölge, ılık ve sıcak ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı), kumlu, nemli ve fazla bitek olmayan toprakları sever. Yaz mevsimi boyunca bolca sulanması gerekir. Bitki gövde çelikleriyle çoğaltılır. Bu çelikler de mor renkli olup suda bırakıldığında bir hafta içinde köklenebilirler. Mor telgrafçiçeği, üretimi ve bakımı kolay olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.