ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Molucella leavis

MİDYE ÇİÇEĞİ (Diğer adı: Buz çiçeği)

Ballıbabagiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz Havzası'nın doğu kesimi ile özellikle Türkiye olan Midye çiçeği (M.leavis), 60100 cm. kadar boylanabilen bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri; bu sürgünlerinin üzerinde almaşık ya da karşılıklı olarak dizili, kenarları dişli ve uzun saplı yeşil yaprakları vardır. Bitkinin sürgünleri üzerinde yer alan 25 cm. genişlikte yeşil renkli ve boru biçimli bol sayıdaki oluşumları çiçek değil, çiçek zarflarıdır. Bitkinin minik çiçekleri bu zarfların içinde ve tam ortasında yer alır; beyaz renkli ve hoş kokulu olurlar. Midye çiçeği bitkisi, çiçek bahçelerinde yetiştirildiği her yerde pek ilginç bir görüntü oluşturur. Kesme çiçek

olarak uzun süre dayandığından makbul sayılır. Ayrıca karanlık, serin ve havadar yerde kurutulup fazla yaprakları kesilip atılarak kış mevsimi çiçek düzenlemelerine yeğlenerek konulur.

İstekleri ve Üretimi

Midye çiçeği bitkisi, bol güneşli bir ortam olması koşuluyla sıradan topraklarda bile çok iyi gelişir. Tohumlarıyla üretilir. Şaşırtılması pek güç bir bitki olduğundan, tohumlan ilkbaharda son don tehlikesi geçtikten ama havalar henüz serinken doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 30'ar cm. aralıklarla ekilir. Bitki, hava sıcaklığı 10 derece iken en iyi şekilde ve 35 hafta içinde çimlenip gelişmeye başlar.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.