ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mesembryanthemum crinİfolium

MEZEM (Diğer adı: Buz çiçeği)

Bileşikgiller familyasındandır. Mesembryanthemum'lar, anayurdu Güney Afrika olan ve 15 cm. kadar boylanabilen bir ya da iki yıllık yarı dayanıklı otsu bitkilerdir. 7-8 kadar türü olan bu cinsin içinde M.crinİfolium türünü kitabımızda örnek olarak alıp kısaca Mezem diye adlandıracağız. Bu bitkinin etli ve özlü (sukkulent) gövdesi boyunca, üzeri şeker sürülmüş gibi parıltılı görünen açık yeşil yaprakları sıralanır. Yaz başından sonuna kadar açan ve papatyayı andıran çiçeklerinin genişliği 2-7 cm. arasında değişir. Parlak kırmızı, pembe, kayısı, sarı ve lavanta mavisi renklerde olan bu çiçekler, bazı bitkilerde yalnızca hava güneşliyken açar. Sayılan renklerin ikisini bir arada taşıyan mezemlere de sıkça rastlanır. Bitkinin çiçek açmasını teşvik etmek için solmuş çiçekleri

koparılmalıdır. Mezem bitkisi, toprağı kaplaması için özellikle kayalık bahçelerde yetiştirilir. Ayrıca çiçek tarhları ve dar bordürler için makbul çiçeklerden sayılır. Mezemler, pencere önüne konulan plastik kutu biçimindeki saksılarda da çok güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

Mezem bitkisi bol güneşli ortamları; kuru ve hafif, içinde taş parçaları da bulunan toprakları sever. Deniz kıyısına yakın bahçelerde en iyi sonucu verir. Makul ölçüde suyu seven mezem bitkisi az sulanırsa boyu daha da kısalır. Mezemler tohumuyla çoğaltılır. Tohumları ilkbaharın başında sıcak yastıklara ekilir. 20 gün içinde çimlenip daha sonra gelişen fideleri ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında bahçelerde hazırlanan yerlerine şaşırtılarak 5'er cm. aralıklarla dikilir. Ya da bitkinin tohumları ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçelerdeki yerlerine ekilir. Bahçelere ekilip orada gelişen mezem bitkisi, biraz geç çiçek açar ama daha uzun ömürlü olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.