ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gomphrena globosa

MEDİNE ÇİÇEĞİ

Horozibiğigiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen Gomphrena cinsi bitkilerin Amerika ve Avustralya anakaraları ve Malezya'nın tropikal bölgelerinde 100 dolayında türü doğal olarak yetişmektedir. Bunlardan bahçe ve evlerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen G.globosa türünü kitabımıza örnek olarak alıyor ve bitkiyi kısaca Medine çiçeği diye adlandırıyoruz. Bu tür, 1545 cm. boylanabilen, bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri kaba tüylüdür. Karşılıklı dizili, yeşil renkli ve düz kenarlı dar yaprakları vardır. Bitkinin mayıs ayından başlayarak güz ortalarına kadar açan 2,5 cm. kadar çaptaki ponpon biçimli çiçekleri çoğu kez mor ya da beyazdır. Ama

pembe, turuncu ya da sarı renkte çiçek açan bitkilere de rastlanır. Medine çiçeği bitkisi bahçe sınırlarında, duvar önlerinde ve evlerde pencere önüne konulan saksılarda güzel durur. Uzun boyluları kesme çiçek olarak kullanılır. Olgun çiçekli bitkiler kesilip demet edilerek baş aşağı edilip kurutulduğunda, kuru demet düzenlemelerinde kullanılabilir. Çünkü, bitkinin çiçekleri kuruduğunda renklerini çok güzel korur.

İstekleri ve Üretimi

Medine çiçeği bitkisi bol güneşli ve havadar ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı) bahçe toprağını sever. Toprak tipi konusunda seçici değildir. Bitki, çok sıcak havalara bile dayanabilir. Üretimi tohumlarıyla yapılır. Tohumları ilkbaharda beklenen son donlardan altı hafta kadar önce kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilir. Burada 1214 günde çimlenen ve sonra gelişen fideleri, ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılarak 2030'ar cm. aralıklarla dikilir. Ya da bitkinin tohumları doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine ilkbaharın sonlarına doğru aynı aralıklarla ekilir.

 
 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.