ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Coreopsis lanceolata

KOYUN GÖZÜ (Diğer adı: Kız gözü)

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Kuzey Amerika olan ve bilimsel adında Eski Yunanca'daki 'böceğe benzeyen' anlamına gelen Coreopsis sözcüğünü taşıyan bitki cinsinin 20 dolayında doğal ve kültür türü bulunmaktadır. Bu adın bitki cinsine, böceğe benzeyen tohumları nedeniyle verildiği sanılmaktadır. Kitabımıza bu cinsten C.lanceolata türünü örnek olarak alıyor ve bitkiyi koyun gözü diye adlandırıyoruz. 60 cm'ye kadar boylanabilen koyun gözü, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri, bunların üzerinde karşılıklı dizili mızrak biçimli yeşil renkli uzun yaprakları

vardır. Bitki, isteklerine uygun ortam ve toprakta yetiştirildiğinde, yaz mevsiminin uzunca bir bölümünde ince uzun sürgünlerinin tepesinde papatya ve torenyalara benzeyen 5 cm. genişlikte sarı renkli zarif çiçeklerini açar. Bu çiçekler el buketlerine konulmak için ya da soldukları zaman kesilmezlerse bitki bol bol tohum döker ve tüm çevresinde istenmeyen koyungözleri çoğalır. koyun gözü bitkisi çiçek bahçelerinin bordürlerinde güzel durur. Uzun süre dayandığından kesme çiçek olarak da makbul sayılırlar.

İstekleri ve Üretimi

koyun gözü bitkisi bol güneşli ortamları sever. Süzek (suyu iyi akıntılı); hafif yapılı ve aşırı bitek olmayan toprakları yeğler. Tohumlarıyla üretilir. koyun gözü tohumları yaz sonunda, ertesi yaz mevsiminde bitkinin çiçek açması için bitkinin doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 2030'ar cm. aralıklarla ekilir. koyun gözü, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.