ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Clarkia türleri

KLARK ÇİÇEKLERİ (Diğer adı: Klarkiya'lar)

Küpe çiçeğigiller familyasındandır. Anayurdu ABD'nin batı eyaletleri olan ve o bölge ile Büyük Okyanus'ta deniz araştırmaları yapan Kaptan W. Clark'ın anısına, bilimsel adı Clarkia konulan Klark çiçeği türleri (C.elegans ve C.pulchella), bir yıllık dayanıklı otsu bitkilerdir. 60 - 90 cm. kadar boylanabilen bu türlerin dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili, yeşil renkli ve yalın biçimli yaprakları vardır. Yaz ayları boyunca bitkinin yaprak koltuklarında sapsız olarak açan çiçekleri somon rengi, pembe, kızıl, gül rengi, leylak rengi, mor, kırmızı ya da beyaz olur. Bu iki klark çiçeği türünden

C.elegans yalınkat, C.pulchella katmerli çiçekler açar. Çiçek bahçelerinde ekildikleri yerlerde pek güzel görünen klark çiçekleri, ayrıca makbul kesme çiçeklerden de sayılmaktadır.

İstekleri ve Üretimi

Klarkçiçekleri yaz mevsimi serin olan güneşli ve yarıgölge ortamlarda; kum ve kil karışımı kuru ve bitek ama azot yönünden zayıf olan topraklarda çok iyi gelişir ve tohumlarıyla üretilir. Bitkinin tohumları ilkbaharın başlangıcında doğrudan doğruya bahçelerdeki yerlerine, kazılıp tırmıkla düzeltilen toprağa 2030'ar cm. aralıklarla ekilir. Serin ortamları seven bitkinin tohumları, kapalı mekânlara kesenkes ekilmez. Ülkemizde Akdeniz ve Güney Ege kıyı şeridi gibi kışı ılık geçiren yörelerde, bitkinin tohumları sonbahar mevsiminde bahçelere ekildiğinde, ilkbaharın başlarında bitkinin çiçek açması sağlanabilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.