ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Impatients balsamına

KIZ KALBİ ÇİÇEĞİ

Şahteregiller familyasındandır. Anayurdu Asya'nın doğusu ve Kuzey Amerika olan Dicentra cinsi bitkilerin 12 türü bulunmaktadır. Bunlardan klasik çiçek bahçelerinde yaygın şekilde yetiştirilen D.spectabilis türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kız kalbi çiçeği diye adlandırıyoruz. Kökeni Japonya ile Sibirya olan ve 60 cm. kadar boy atabilen bu tür, çok yıllık yarı dayanıklı otsu bir bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri, bu sürgünlerin üzerinde yer alıp da yoğun bir kümeyi oluşturan sıklıkta yeşil renkli, derin loplu ve kenarları ince dişli yaprakları vardır. Nisan ayında hafif bir kavis oluşturan saplarında

sarkarak açmaya başlayan pembe ya da gül rengi, kimi zaman da kırmızı renkli kalp biçimli çiçeklerinin altından, beyaz renkli gözyaşına benzeyen taçyaprağı parçaları sarkar gibi görünür. Çok yıllık çiçeklerin yetiştirildiği bahçelerde ilginç görünüşlü yaprak ve çiçekleriyle hoş duran kız kalbi çiçeği bitkisinin yer seçiminde dikkatli olunmalıdır. Çünkü, ilkbahar mevsiminde havalar serinken yaprak kümesiyle ve çiçekleriyle çok canlı görünen bitki, havalar ısınmaya başlayınca cansızlaşır, küçülür ve yiter gibi olur.

İstekleri ve Üretimi

kız kalbi çiçeği bitkisi hafif gölge ortamları; kum ve kil karışımı bitek topraklan sever. ilk defasında ilkbaharda bahçe toprağına 60'ar cm. aralıklarla ekilen tohumlarıyla üretilen bitki, daha sonra hep kökünden bölünerek çoğaltılır. Sürgünleri pek duyarlı ve sulu olduklarından çelik alınamaz ve çelikle üretilemez. Bu nedenle bitkinin 7,520 cm. uzunlukta kesilen kök bölümleri ya ilkbaharın başlarında ya da bitkinin çiçeklenme dönemi bittikten sonra yaz mevsimi başlarında, gene 60'ar cm. aralıklarla toprağın 56 cm. altına gömülerek ekilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.