ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Impatients balsamına

KINA ÇİÇEĞİ

Kına çiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Asya anakarasının tropikal bölgeleri ve özellikle Hindistan olan bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. 2090 cm. kadar boylanabilir. Dikine uzayan sürgünleri üzerinde almaşık dizili, kenarları ince dişli yeşil yaprakları vardır. Temmuz ayından kasıma kadar yalınkat ya da katmerli açan, gül ya da kamelyaları andıran çiçekleri pembe ve kimi zaman da kırmızı veya somon renginde olurlar. Bitkinin olgunlaşan çiçeklerinden oluşan tohum kapsüllerine

dokunulduğunda, bir anda tüm tohumlarını çevresine fırlatması ilginç bir görüntü oluşturur. Bu nedenle bazı Batı dillerinde kınaçiçeği bitkisinin bir adı da 'dokunma bana' anlamına gelen sözcüklerden meydana gelmektedir. Kınaçiçeği bitkilerinin bodur çeşitleri çiçek bahçelerindeki tarh ve bordürlerde; yüksek boylu çeşitleri ise, bahçe sınırlarında çok güzel durur. Yaz aylarında sürgünlerinin ucunda açan 5 cm. genişlikteki çiçekleri kısa ömürlüdür. Ama, solan çiçekleri hemen koparılırsa ertesi gün yenileri açar. Bitkinin çiçekleri, genelde hindiba bitkisininkiler gibi gök mavisi rengindedir. Ancak beyaz ve kızıl renkte çiçek açan keten çiçeklerine de rastlanır. Keten çiçeği bitkileri, özellikle çiçek bahçelerinin bordürlerinde çok güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

Kınaçiçeği bitkisi bol güneşli ya da hafif gölge ve sıcak ortamlarda; organik madde yönünden zengin bitek ve nemli bahçe topraklarında çok iyi gelişir. Bitki suyu çok sevdiğinden, kesinlikle susuz bırakılmamalıdır. Kınaçiçeği bitkisi tohumlarıyla üretilir. İlkbaharın başlarında kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilen tohumları kısa zamanda çimlenir ve gelişir. Büyüyen fideleri mayıs ayı sonlarında bahçelerdeki yerlerine şaşırtılarak 3040'ar cm. aralıklarla dikilir. Kınaçiçeği, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.