ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Linum perenne

KETEN ÇİÇEĞİ

Ketençiçeğigiller familyasının örnek bitkilerindendir. Anayurdu Akdeniz Havzası olan Linum cinsi bitkilerin 100 dolayında türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin bilimsel adındaki linum sözcüğü, Latince'de 'keten' anlamına gelir. Gerçekten bu cinsten bir tür bitki, keten kumaşların hammaddesini sağlar. Ama biz, hoş bir bitki oluşu ve bol bol çiçek açışı nedeniyle bahçelerimizde süs bitkisi olarak sevilerek yer alan L.perenne türünü kitabımıza alıyor ve kısaca Keten çiçeği diye adlandırıyoruz. Bu tür, 60 cm. kadar boylanabilen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili, kenarları dişsiz, ucu sivri, yalın biçimli ve mavi yeşil renkli yaprakları

vardır. Yaz aylarında sürgünlerinin ucunda açan 5 cm. genişlikteki çiçekleri kısa ömürlüdür. Ama, solan çiçekleri hemen koparılırsa ertesi gün yenileri açar. Bitkinin çiçekleri, genelde hindiba bitkisininkiler gibi gök mavisi rengindedir. Ancak beyaz ve kızıl renkte çiçek açan keten çiçeklerine de rastlanır. Keten çiçeği bitkileri, özellikle çiçek bahçelerinin bordürlerinde çok güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

Keten çiçeği bitkisi bol güneşli, aydınlık ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı) bahçe toprağını sever. Bitki, yaz mevsimi serin yaşanan yörelerde daha bol çiçek açar. Tohumuyla üretilen bitki, döktüğü tohumlarla kendiliğinden çoğalır. Keten çiçeği bitkisinin tohumları ilkbahar başlarında toprak işlenecek duruma gelince bahçelerde kazılıp tırmıkla düzeltilen yerlerine 2030'ar cm. aralıklarla ekilir. Gelişen bitki, olasılıkla o yaz ve kesin olarak ertesi yaz çiçek açar. Keten çiçeği, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.