ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schizanthus wisetonensis

KELEBEK ÇİÇEĞİ (Diğer adı: Şizantus)

Patlıcangiller familyasındandır. Bilimsel adındaki Schizantus sözcüğü, Eski Yunan ca'da 'Yarık Çiçek' anlamına gelen bu bitki cinsinin 11 türü, anayurdu Şili'de doğal olarak yetişmektedir. Bunlardan S.wisetonensis türünü kitabımıza örnek olarak alıyor, kısaca kelebek çiçeği diye adlandırıyoruz. 60 cm'ye kadar boylanabilen kelebek çiçeği bir yılık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri; bu sürgünlerin üzerinde almaşık dizili, yeşil renkli, kenarları dişli yaprakçıklardan oluşan ve eğreltiotununkilere benzeyen bileşik yaprakları vardır. Yaz aylarında kısa sürelerle açan çiçeklerinin bütün taç yapraklan birbirinden farklı ve yarılmış gibi görünüşte olur. 4 cm. kadar genişlikte olan bu çiçekler, bitkinin tepesinde pek gösterişli salkımlar oluşturarak bakır, kırmızı,

leylak, mor, şarabi, beyaz ve sarı renklerde açar. Sayılan bu renklerden ikisini bir arada taşıyarak çiçek açan kelebek çiçeklerine de sıkça rastlanır. Özel biçimli ve şaşırtıcı renkli güzel çiçek salkımları olan bitki, çiçek Tarhlarında etkileyici görüntüler yarattığı gibi, verandalar ile evlerde pencere önü ve balkonlara konan saksılarda da pek hoş durur. Ayrıca kesme çiçek olarak da makbul sayılır.

İstekleri ve Üretimi

kelebek çiçeği bitkisi gündüzleri güneşli ve ılık, geceleri serin olan ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve nemli toprakları sever. Yarıgölge yerlerde de iyi gelişir. Tohumları ya ilkbaharda son donlardan önce kapalı mekanlardaki soğuk yastıklara ekilir, çabuk çimlenmeleri için üzeri kapatılan tohumlar 23 haftada çimlenir, gelişen fideleri ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine 30'ar cm. aralıklarla dikilmek üzere şaşırtılır. Ya da tohumlar ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine aynı aralıklarla ekilir. kelebek çiçeği bitkisi kısa sürelerle çiçekli kaldığından daha sonra üçer hafta aralıklarla yeniden tohumlarının ekilip yeni bitkiler yetiştirilmesi, çiçek açışının devamlılığını sağlar. Gelişip boyu uzayan bitkinin hereklerle, desteklenmesi gerekir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.