ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Arabis caucasia

KAYA TERASI (Diğer adı: Gümüş sepeti)

Turpgiller familyasındandır. Anayurdu Arabistan, İran ve Akdeniz Havzası'dır. Bu da bitkinin bilimsel adındaki Arabis sözcüğünün kökenini açıklamaktadır. kaya teresi, yerden 1025 cm. kadar yükselebilen ama bulunduğu yerde sürünerek 60 cm. kadar uzayabilen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Kenarları dişli uzunca yaprakları yeşil veya bazen gümüşi gri renklerdedir. Dört taçyapraklı 1,5 cm. genişlikteki yalınkat ya da katmerli küçük çiçekleri beyaz, açık pembe veya koyu pembe renkli olup ilkbahar sonu ile yaz başları arasında bitkinin üzerinde gösterişli kocaman bir salkım oluşturarak açar. kaya teresi bitkisi bahçe duvarlarına tutunarak yetiştiği gibi kayalık bahçelerde de

çok iyi gelişir. Kaya tereleri lale, hercaimenekşe ve sümbüllerin altına ekildiğinde, bu bitkilerin zemininde çok hoş bir halı görüntüsü oluşturur.

İstekleri ve Üretimi

kaya teresi bitkisi güneşe açık ortamlardaki kumlu ve pek süzek (suyu çok çok iyi akıntılı) bahçe toprağını sever. Kışlar çok sert geçmiyorsa, o yörede hafif bir malçlama işlemiyle, mevsimi donmadan geçirebilir. Bitki ilkbaharda ya da yaz başlarında ekilen tohumlarıyla üretildiği gibi, kökünden bölünerek çok daha kolayca çoğaltılabilir. Bu durumda dikim aralığı 2025'er cm. olmalıdır. Çoğaltılması istenmese bile, kaya teresi bitkilerinin 34 yılda bir kökünden bölünmeleri gerekir. Çiçek açması biten kaya teresi bitkilerinin üstten makasla kırkılıp kısaltılması (yani uç alınması) da yararlı olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.