ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Helipterum (ya da Rhodanthe) manglesii

KÂĞIT ÇİÇEĞİ

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Avustralya anakarası olan ve bilimsel adında Eski Yunanca'daki 'Güneş kamçısı' sözcüklerini taşıyan Helipterum cinsi bitkilerin 60 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen H.manglesii türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kısaca kağıt çiçeği diye adlandırıyoruz. 3060 cm. kadar boylanabilen kağıt çiçeği, bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili, oval biçimli ve uçları sivri yapraklan yeşil renklidir. Haziran ağustos ayları arasında tekli ya da salkımlar halinde açan bileşik çiçeklerinde, çevredeki dilsi çiçekleri pembe ya da kırmızı, ortadaki tüpsü çiçekleri sarı

renkli olur. Biraz da kuru çiçekleri andıran bu çiçekler parlak görünüşlüdür. Bahçelerde kâğıt çiçeği bitkileri gruplar halinde yetiştirildiği tarhlarda güzel durur. Kesme çiçek olarak makbul sayılır. Ayrıca, tomurcukları tam çiçek açmadan önce uzun saplı olarak kesilen bitki, kuru ve gölge bir yerde baş aşağı asılarak kurutulur ve kuru çiçek düzenlemelerinde kullanılır.

İstekleri ve Üretimi

kağıt çiçeği bitkisi bol güneşli ortamları; sıradan kuru bahçe toprağını sever. Ama, çok sıcak yörelerde (sözgelişi, ülkemizin Akdeniz ve Güney Ege bölgelerinin kıyı şeridinde) bitkinin yaz mevsiminde gelişmesi durur. Üretimi tohumuyla yapılır. Şaşırtılması güç olan kağıt çiçeğinin tohumları ilkbahar mevsiminde, don tehlikesi geçtikten sonra doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 1530'ar cm. aralıklarla ekilir. 15 gün içinde çimlenen bitki, altı hafta geçtikten sonra çiçek açmaya başlar.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.