Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Viola tricolor (ya da V.wittorockiana)
HERCAİ MENEKŞE

Düğün çiçeğigiller familyasından olan ve anayurdu kesin olarak bilinmeyen Delphinium cinsi bitkilerin 40 dolayındaki türü Kuzey Yarıküre'de yetişmekte, bunlardan birkaç türünün süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır. Konumuzu ilgilendiren Bahçe hezarençiçeği (Delphinium elatum) 120180 cm. kadar boylanabilen, dayanıklı çok yıllık otsu bitkidir. Kısaca Hezaren çiçeği diye adlandıracağımız bitkinin sürgünleri dikine gelişir. Almaşık dizili üçlü ya da el parmakları gibi derin toplu çok parçalı güzel yaprakları vardır. Bitkinin çiçeğinin çanakyaprakları, geriye doğru uzayan mahmuz biçimindedir. Bu nedenle bitkiye Süvari mahmuzu adı da verilmektedir.

Haziran - temmuz aylarında 1520 cm. uzunlukta salkım ya da seyrek başaklar şeklinde açan çiçekleri sarı, beyaz, mavi ya da kırmızı renklerde ve pek gösterişli olur. Yüksek boyuyla bahçede duvarlarının veya çitlerin önüne çok yakışan bu bitkinin uzun ömürlü kesme çiçekleri, çiçek düzenlemelerine özellikle yeğlenerek konulmaktadır.

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

Hezaren çiçeği bol güneşli, havadar ortamları ve organik madde yönünden zengin, bol gübreli, kumlu, süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Ancak, sıcak bölgelerde yarıgölge yerlerde de iyi gelişir. Bol suyu seven bitki, kesenkes yaprakları ıslatılmadan sulanmalıdır. Üretimi, bitkinin kökten bölünmesi, yeşil renkli gövde çeliklerinin toprağa daldırılması ya da ender olarak tohumlarıyla yapılır. Kökten bölünmüş bitkiler bahçedeki yerlerine, yeşil çelikleri fide yetiştirilecek tavalara ilkbahar ya da sonbahar mevsiminde dikilir. Asıl yerinde bitkinin dikim aralığı 3060'ar cm. bırakılır. Bitkinin tohumları ise, ekim ayında ekilir. Bakımı oldukça fazla özen isteyen hezaren çiçeği, olanca güzelliğiyle bir kez yetişince tüm zahmetleri unutturur. Çiçeklenmesi biten bitkiden uç alınır, yani boyu üstten kesilerek 30 cm'ye indirilir ve suyu ile gübresi bolca verilirse bitkinin yeniden çiçek açması sağlanabilir.

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.