ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aquilegia türleri

HASEKİ KÜPELERİ (Diğer adı: Sultan küpeleri)

Düğün çiçeğigiller familyasındandır. Aquilegia cinsi çok yıllık dayanıklı otsu bitkilerin, biri Güney Afrika'da ve tüm diğerleri Kuzey Yarıküre'nin ılıman bölgelerinde yetişen 70 dolayında türü vardır. 40-90 cm. kadar boylanabilen bu bitkilerin, yoncanınkilere benzer koyu yeşil renkli, yuvarlakça biçimli ve parçalı yaprakları; bu yaprakların arasından uzayan sapların ucunda biri veya birkaç tanesi bir arada olmak üzere açan küpe biçimli hoş çiçekleri vardır. Bitkinin çiçekleri o denli zariftir ki, bir bitkibilimci yazara göre; "Rüzgârda dans eden balerinaları andırırlar..." Bu çiçeklerin taçyaprakları boru gibi uzamış yapıda olup göz alıcı kırmızı, pembe, mor, mavi, sarı ve beyaz renklerde;

kimi zaman da bu renklerden birbirine zıt olan ikisini bir arada taşıyarak açar. Hasekiküpeleri bitkisi bahçelerdeki tarhlarda ve bordürlerde çok güzel durduğu gibi, çiçekleri de makbul kesme çiçeklerden sayılır.

İstekleri ve Üretimi
Hasekiküpeleri güneşli yerlerde de gelişebilir ama hafif gölgelik ortamlar bitki için daha uygundur. Toprak tipi konusunda fazla seçici olmayan bitkinin yetiştirildiği toprağa humus ve dolayısıyla nem katacak olan herhangi bir türden bol gübre verilirse daha da iyi gelişir. Hasekiküpesi bitkisi bir yerde tohumlarıyla üretilmeye başlanır. Bir hafta süreyle buzdolabında bekletilip soğuklanma gereksinimi giderilen bitki tohumları yaz ortasında, bitkinin ertesi yılda çiçek açması için önce soğuk yastıklara ekilir. Bitkinin çimlenmesi üç hafta içinde gerçekleşir. Gelişen fideleri bahçede bitkinin yetiştirileceği yere şaşırtılarak 2030'ar cm. aralıklarla dikilir. İlk çiçek açtığı mevsimden iki yıl sonra sararıp solmaya başlayan hasekiküpesi bitkileri gözden çıkarılıp yerlerinden sökülür. Ama bu işlem, bitkinin çoğalması konusunda bir sorun oluşturmaz. Çünkü hasekiküpeleri kendi döktükleri tohumlarla oldukları yerde çoğalırlar. Ayrıca bitki sonbaharda kökünden bölünüp aynı aralıklarla dikilerek de çoğaltılabilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.