ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Heliotropium peruvianum (ya da H.arhorescense)

GÜNEŞ ÇİÇEĞİ (Diğer adları: Bahçe vanilyası, Yalancı vanilya)

Hodangiller familyasındandır. Bilimsel adı Eski Yunanca'da 'güneşe yönelen' anlamına gelen Heliotropium cinsi bitkilerin dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen 250 dolayında türü vardır. Bunlar arasında en çok tanınıp süs çiçeği olarak yetiştirilen H.peruvianum türünün anayurdu Peru'dur. Sürekli güneşe yöneldiği için güneş çiçeği adlandırılan bitkiye, çiçeğinin kokusu vanilyaya benzediğinden Bahçe vanilyası veya Yalancı vanilya adları da verilmektedir. Bodurları 30 cm. ve yüksek boyluları 90 cm. kadar olabilen bu çok yıllık dayanıklı otsu bitkiye, çoğu kez bir yıllık işlemi uygulanır. Bitkinin oval biçimli yeşil yapraklarının yüzeyi kırışıktır. Bitkinin tepesinde koyu mor renkli hoş kokulu küçük çiçeklerden oluşan ve 30 cm'ye kadar genişleyen çiçek hevengi, insanın aklına mor renkli brokkoliyi de getirir. Güneş çiçeği bitkisi

bahçelerdeki bordürlerde, pencere önlerine ve balkonlara konulan plastik kutu saksılarda çok güzel durur ve nefis bir koku yayar. Bitkinin taze kesilmiş çiçekleri de buket olarak pek değerli sayılır.

İstekleri ve Üretimi

güneş çiçeği bitkisi bol güneşli ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ama serin toprakları sever. Evlerde yetiştirildiğinde, günün sıcak saatlerinde bulunduğu yerin gölge olmasını yeğler. Bitkinin tohumuyla üretimi oldukça zordur. Profesyonel üreticiler tarafından tohumlarıyla ya da yeşil gövde çelikleriyle yetiştirilen fidelerinin, ilkbahar mevsiminde bahçelerde ya da evlerdeki hazırlanan yerlerine 30'ar cm. aralıklarla dikilmesi uygun olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.