s
ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gecesefasıgiller (Nyctaginaceae)

Caryophyllales takımından, yaklaşık 30 cins ile dünyanın sıcak ve tropik bölgelerine yayılmış 300 kadar otsu bitki, ağaç ve çalı türünü kapsayan familya. Familya üyeleri düz kenarlı yaprakları; taçyaprağı bulunmayan, buna karşılık taç yaprak görünümünde renkli braketler (yapraksı yapılar) taşıyan çiçekleri oluklu ya da kanatlı, küçük kuru meyveleriyle ayırt edilir.

Bazı türleri yaygın biçimde süs bitkisi olarak yetiştirilir; bunların içinde en iyi bilinenleri gecesefası (Mirabilis jalapa) ile Bougainvillea türleridir.

Bu tür çiçekler özellikle evlerin balkonlarını ve teraslarını süslemektedirler. Çok değişik renklerde olabilirler. Güzel kokuludurlar. Yorgun bir günün ardından balkonda veya terasta oturup bu çiçekleri seyretmek insana huzur verir. Gün geceye dönerken bu çiçeklerin yavaş yavaş açışlarını izlemek hayret verici olduğu kadar dinlendiricidir de. Dayanıklı olan gecesefasıgiller familyası çiçekleri ılık ve güneşli ortamları severler. Bu tarz çiçekler toprak yapısı olarak suyu çok tutmayan, suyu süzen toprakları severler.


 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.