Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Acanthus hirsutus

AYI PENÇESİ

Taşkırangiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen ve Eski Yunanca'daki 'parlak olmayan' sözcüğünü bilimsel adında taşıyan bitki cinsinin 30 kadar doğal türü, Asya ve Kuzey Amerika anakaralarında yetişmektedir. Bunlar, 2075 cm. kadar boylanabilen çok yıllık dayanıklı çalımsı ya da çalılardır. Sürgünleri dikine gelişen bu türlerin 35 yaprakçıktan oluşan bileşik yeşil yapraklarının kenarları ince dişlidir. Bu yapraklar sonbaharda meşe ve akça ağaçlarla aynı zamanda sararıp bronz renge dönüşürler. Astilbelerin yüzlerce minik çiçeği, kuştüyünden oluşmuşa benzeyen hoş başakları meydana getirir. Bu başaklar, bitkinin yeşil renkli yaprakları vardır.

Bitkinin, yaz başında açıp neredeyse sonbahar başına kadar açılmış olarak kalan çiçekleri, sürgünlerin tepesinde 60 cm. uzunlukta fırçaya benzer başaklar halindedir. Bu çiçekler, haziran ve temmuz aylarında krem ve açık yeşilin ilginç bileşimi olan renkleri taşır. Daha sonra sarı ve mavinin pastel tonlarına dönüşür. Genel görünüşüyle, yaprak ve çiçekleriyle çok hoş bir bitki olan ayı pençesi, bahçelerde özellikle bordürler ve yaya yolları boyunca güzel bir görüntü oluşturur.

İstekleri ve Üretimi

Ayı pençesi bitkisi, kesenkes bol güneşli ve açıklık ortamlarında yetiştirilmelidir. Bitki, kışın soğuk olmayan ve ıslak kalmayan, organik madde yönünden zengin bitek topraklarda çok iyi gelişir. İlkbahar sonlarında doğrudan doğruya bahçe toprağına 60'ar cm'lik aralıklarla ekilen tohumlarıyla üretilen bitki, daha sonra kökünden bölünüp sonbahar ortası ile ilkbahar başı arasındaki dönemde aynı aralıklarla bahçe toprağına gömülüp çoğaltılabilir. Üretimi kolay ve bakımı oldukça zahmetsiz bir bitki olan ayı pençesi, kendi döktüğü tohumlarla da çoğalabilir.


Ayı Pençesi Çiçeği Resimleri

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.